- Loyal
- YT 202820
YT 202820 Bearing | Loyal
| YT 202820 interchange IKO YT 202820 | |
| YT 202820 cross reference IKO YT 202820 | |
| YT 202820 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | YT 202820 |
| D | 28 mm |
| C | 20 mm |
| Fw | 20 mm |
| Weight | 0,0375 Kg |
| Size (mm) | 20x28x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | YT 202820 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 28 |
| Basic dynamic load rating (C) | 26,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 44,6 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



YT 202820 PDF download