- Loyal
- 21311-E1
21311-E1 Bearing | Loyal
| 21311-E1 interchange FAG 21311-E1 | |
| 21311-E1 cross reference FAG 21311-E1 | |
| 21311-E1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21311-E1 |
| m | 1,28 kg / Weight |
| d | 55 mm |
| D | 120 mm |
| B | 29 mm |
| e | 0,23 |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| ns | 6,5 mm |
| ds | 3,2 mm |
| Y1 | 2,98 |
| Y2 | 4,44 |
| Y0 | 2,92 |
| d2 | 71,6 mm |
| D1 | 98,3 mm |
| nG | 8100 1/min / Limiting speed |
| nB | 5000 1/min |
| Cr | 160000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 155000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 21311-E1 |
| Cur | 20200 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 2 mm |
| ra max | 2 mm |
| da min | 66 mm |
| Da max | 109 mm |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



21311-E1 PDF download