- Loyal
- YT 1725
YT 1725 Bearing | Loyal
| YT 1725 interchange IKO YT 1725 | |
| YT 1725 cross reference IKO YT 1725 | |
| YT 1725 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | YT 1725 |
| D | 24 mm |
| C | 25 mm |
| Fw | 17 mm |
| Weight | 0,0355 Kg |
| Size (mm) | 17x24x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | YT 1725 |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Basic dynamic load rating (C) | 27,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 49 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



YT 1725 PDF download