- Loyal
- NU1008FM
NU1008FM Bearing | Loyal
| NU1008FM interchange Fersa NU1008FM | |
| NU1008FM cross reference Fersa NU1008FM | |
| NU1008FM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU1008FM |
| D | 68 mm |
| d | 40 mm |
| B | 15 mm |
| Size (mm) | 40x68x15 |
| Width (mm) | 15 |
| Bearing number | NU1008FM |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



NU1008FM PDF download