- Loyal
- 6202LT
6202LT Bearing | Loyal
| 6202LT interchange SNR 6202LT | |
| 6202LT cross reference SNR 6202LT | |
| 6202LT Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202LT |
| D | 35,000 mm |
| d | 15,000 mm |
| B | 11,000 mm |
| C | 11,000 mm |
| f0 | 13.1 |
| d1 | 21.1 mm |
| D1 | 30.5 mm |
| Mass | 0.04 kg |
| Nlim | 14,000 rpm |
| ra max | 0.6 mm |
| Da max | 31 mm |
| da max | 21.1 mm |
| rs min | 0.6 mm |
| da min | 19 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11,000 |
| Bearing number | 6202LT |
| Static load, C0 | 3.75 kN |
| Dynamic load, C | 7.7 kN |
| Bore Diameter (mm) | 15,000 |
| Outer Diameter (mm) | 35,000 |
| Fatigue limit load, Cu | 0.24 kN |
| Radial clearance class | C3 |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.38 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 3.05 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 4.95 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 3.97 Hz |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



6202LT PDF download