- Loyal
- 6202LLU/15875
6202LLU/15875 Bearing | Loyal
| 6202LLU/15875 interchange NTN 6202LLU/15875 | |
| 6202LLU/15875 cross reference NTN 6202LLU/15875 | |
| 6202LLU/15875 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202LLU/15875 |
| C | 11,000 mm |
| d | 15,875 mm |
| D | 35,000 mm |
| B | 11,000 mm |
| Bore | 0.625 Inch | 15.875 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| UNSPSC | 31171504 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Snap Ring | No |
| Enclosure | 2 Seals |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 15.875x35x11 |
| Width (mm) | 11,000 |
| Weight / LBS | 0.099 |
| Cage Material | Steel |
| Inch - Metric | Inch |
| Product Group | B00308 |
| Bearing number | 6202LLU/15875 |
| Other Features | Deep Groove | Double Lip Friction Nitrile Rubber Seal | -20 To 120 Deg C | Shell Alvania Prelubricated |
| Keyword String | Ball |
| Enclosure Type | Contact Seal |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 5/8" Bore; 1.378" Outside Diameter; 0.433" Outer Race Width; 2 Seals; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clea |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outer Race Width | 0.433 Inch | 11 Millimeter |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Outside Diameter | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0.041 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 15,875 |
| Outer Diameter (mm) | 35,000 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Internal Special Features | No |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



6202LLU/15875 PDF download