- Loyal
- 6202/HR22Q2
6202/HR22Q2 Bearing | Loyal
| 6202/HR22Q2 interchange SKF 6202/HR22Q2 | |
| 6202/HR22Q2 cross reference SKF 6202/HR22Q2 | |
| 6202/HR22Q2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202/HR22Q2 |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| Size (mm) | 35x15x11 |
| Width (mm) | 11 |
| d1 | 21.5 mm |
| D1 | 29 mm |
| Bearing number | 6202/HR22Q2 |
| Limiting speed | 1230 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 15 |
| r1 - min. | 0.9 mm |
| Basic dynamic load rating - C | 0.175 kN |
| Basic static load rating - C0 | 0.135 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



6202/HR22Q2 PDF download