- Loyal
- 6202/HR11TN
6202/HR11TN Bearing | Loyal
| 6202/HR11TN interchange SKF 6202/HR11TN | |
| 6202/HR11TN cross reference SKF 6202/HR11TN | |
| 6202/HR11TN Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202/HR11TN |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| Size (mm) | 35x15x11 |
| Width (mm) | 11 |
| d1 | 21.5 mm |
| D1 | 29 mm |
| Bearing number | 6202/HR11TN |
| Limiting speed | 1400 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 15 |
| r1 - min. | 0.9 mm |
| Basic dynamic load rating - C | 0.25 kN |
| Basic static load rating - C0 | 0.17 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



6202/HR11TN PDF download