- Loyal
- 79/670B
79/670B Bearing | Loyal
| 79/670B interchange KOYO 79/670B | |
| 79/670B cross reference KOYO 79/670B | |
| 79/670B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 79/670B |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 103 mm |
| C | 103 mm |
| a | 380,8 mm |
| r min. | 6 mm |
| Weight | 178 Kg |
| r1 min. | 3 mm |
| Size (mm) | 670x900x103 |
| Width (mm) | 103 |
| Bearing number | 79/670B |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| Basic dynamic load rating (C) | 703 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



79/670B PDF download