- Loyal
- 6202-RSL
6202-RSL Bearing | Loyal
| 6202-RSL interchange SKF 6202-RSL | |
| 6202-RSL cross reference SKF 6202-RSL | |
| 6202-RSL Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202-RSL |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| d1 | – mm |
| D1 | 30,4 mm |
| D2 | 0,6 mm |
| d2 | 19,4 mm |
| Weight | 0,046 Kg |
| Da max. | 30,8 mm |
| da min. | 19,4 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| r2 min. | 19,2 mm |
| r1 min. | 19,2 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Mass bearing | 0.044 kg |
| Limiting speed | 22000 r/min |
| Bearing number | 6202-RSL |
| Reference speed | 43000 r/min |
| da min. | 19.2 mm |
| da max. | 19.4 mm |
| ra max. | 0.6 mm |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Da max. | 30.8 mm |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| r1,2 min. | 0.6 mm |
| D2 ≈ | 30.5 mm |
| d2 ≈ | 18.6 mm |
| Calculation factor (f0) | 13 |
| Fatigue load limit (Pu) | 0,16 |
| Basic dynamic load rating C | 8.06 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,75 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 8,06 kN |
| Fatigue load limit Pu | 0.16 kN |
| Calculation factor kr | 0.025 |
| Calculation factor f0 | 13 |
| Basic static load rating C0 | 3.75 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



6202-RSL PDF download