- Loyal
- 6202-2ZNR
6202-2ZNR Bearing | Loyal
| 6202-2ZNR interchange SKF 6202-2ZNR | |
| 6202-2ZNR cross reference SKF 6202-2ZNR | |
| 6202-2ZNR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202-2ZNR |
| f | 1.12 mm |
| d | 15 mm |
| D | 35 mm |
| B | 11 mm |
| b | 1.35 mm |
| C | 2.06 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 0.591 Inch | 15 Millimeter |
| UNSPSC | 31171504 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Snap ring | SP 35 |
| Enclosure | 2 Metal Shields |
| Size (mm) | 35x15x11 |
| Snap Ring | Yes |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 11 |
| Weight / LBS | 0.099 |
| Mass bearing | 0.045 kg |
| r0 | 0.4 mm |
| D3 | 33.17 mm |
| D4 | 39.7 mm |
| D3 | 33.17 mm |
| D2 | 30.35 mm |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| d1 | 21.7 mm |
| Product Group | B00308 |
| D4 | 39.7 mm |
| Keyword String | Ball |
| Other Features | Deep Groove | With Snap Ring |
| Bearing number | 6202-2ZNR |
| Limiting speed | 22000 r/min |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Reference speed | 43000 r/min |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Outer Race Width | 0.433 Inch | 11 Millimeter |
| Outside Diameter | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Long Description | 15MM Bore; 35MM Outside Diameter; 11MM Outer Race Width; 2 Metal Shields; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Ste |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Manufacturer Name | SKF |
| Weight / Kilogram | 0.051 |
| r0 max. | 0.4 mm |
| ba min. | 1.5 mm |
| da min. | 19.2 mm |
| da max. | 21.6 mm |
| Da max. | 30.8 mm |
| Db min. | 41 mm |
| Ca max. | 3.18 mm |
| ra max. | 0.6 mm |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 15 |
| Ca - max. | 3.18 mm |
| ba - min. | 1.5 mm |
| Db - min. | 41 mm |
| ra - max. | 0.6 mm |
| Da - max. | 30.8 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| r1,2 min. | 0.6 mm |
| da - min. | 19.2 mm |
| da - max. | 21.6 mm |
| D2 ≈ | 30.5 mm |
| d1 ≈ | 21.7 mm |
| r1,2 - min. | 0.6 mm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Manufacturer Item Number | 6202-2ZNR |
| Internal Special Features | No |
| Basic dynamic load rating C | 8.06 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 8.1 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Fatigue load limit Pu | 0.16 kN |
| Calculation factor f0 | 13 |
| Calculation factor kr | 0.025 |
| Fatigue load limit - Pu | 0.16 kN |
| Calculation factor - kr | 0.025 |
| Calculation factor - f0 | 13 |
| Basic static load rating C0 | 3.75 kN |
| Basic static load rating - C0 | 3.8 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



6202-2ZNR PDF download