- Loyal
- 6202 N
6202 N Bearing | Loyal
| 6202 N interchange SKF 6202 N | |
| 6202 N cross reference SKF 6202 N | |
| 6202 N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202 N |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| b | 1.35 mm |
| C | 2.06 mm |
| Size (mm) | 35x15x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Mass bearing | 0.045 kg |
| D3 | 33.17 mm |
| d1 | 21.7 mm |
| D2 | 30.35 mm |
| D3 | 33.17 mm |
| r0 | 0.4 mm |
| Limiting speed | 28000 r/min |
| Bearing number | 6202 N |
| Reference speed | 43000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| ra max. | 0.6 mm |
| Ca max. | 3.18 mm |
| ba min. | 1.5 mm |
| Db min. | 41 mm |
| Da max. | 30.8 mm |
| da min. | 19.2 mm |
| r0 max. | 0.4 mm |
| Outer Diameter (mm) | 15 |
| Da - max. | 30.8 mm |
| r1,2 min. | 0.6 mm |
| da - min. | 19.2 mm |
| Ca - max. | 3.18 mm |
| ra - max. | 0.6 mm |
| Db - min. | 41 mm |
| ba - min. | 1.5 mm |
| D2 ≈ | 30.5 mm |
| d1 ≈ | 21.7 mm |
| r1,2 - min. | 0.6 mm |
| Basic dynamic load rating C | 8.06 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 8.1 kN |
| Fatigue load limit Pu | 0.16 kN |
| Calculation factor kr | 0.025 |
| Calculation factor f0 | 13 |
| Fatigue load limit - Pu | 0.16 kN |
| Calculation factor - kr | 0.025 |
| Calculation factor - f0 | 13 |
| Basic static load rating C0 | 3.75 kN |
| Basic static load rating - C0 | 3.8 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



6202 N PDF download