- Loyal
- 6202 2RD C3
6202 2RD C3 Bearing | Loyal
| 6202 2RD C3 interchange KOYO 6202 2RD C3 | |
| 6202 2RD C3 cross reference KOYO 6202 2RD C3 | |
| 6202 2RD C3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202 2RD C3 |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| d1 | 19,7 mm |
| Weight | 0,045 Kg |
| r min. | 0,6 mm |
| da max | 19,5 mm |
| Da max. | 31 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| da min. | 19 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | 6202 2RD C3 |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| (Grease) Lubrication Speed | 18 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,65 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,75 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



6202 2RD C3 PDF download