- Loyal
- 6202
6202 Bearing | Loyal
| 6202 interchange SKF 6202 | |
| 6202 cross reference SKF 6202 | |
| 6202 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202 |
| D | 35 mm |
| C | 11 mm |
| B | 11 mm |
| d | 15 mm |
| D2 | 30,4 mm |
| D1 | 29 mm |
| d1 | 21,7 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 0.591 Inch | 15 Millimeter |
| Weight | 0,045 Kg |
| UNSPSC | 31171504 |
| r1 min. | 0,6 mm |
| r2 min. | 0,6 mm |
| da min. | 19,2 mm |
| Da max. | 30,8 mm |
| rc max. | 0,6 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Snap Ring | No |
| Inventory | 290.0 |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 11 |
| Weight / LBS | 0.1 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Keyword String | Ball |
| Bearing number | 6202 |
| Limiting speed | 28000 r/min |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Reference speed | 43000 r/min |
| Outside Diameter | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Outer Race Width | 0.433 Inch | 11 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Long Description | 15MM Bore; 35MM Outside Diameter; 11MM Outer Race Diameter; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features |
| Manufacturer Name | SKF |
| Weight / Kilogram | 0.046 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Calculation factor (f0) | 13 |
| Fatigue load limit (Pu) | 0,16 |
| Manufacturer Item Number | 6202 |
| Internal Special Features | No |
| Basic static load rating (C0) | 3,75 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 8,06 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



6202 PDF download