- Loyal
- 6202
6202 Bearing | Loyal
| 6202 interchange KOYO 6202 | |
| 6202 cross reference KOYO 6202 | |
| 6202 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202 |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| f0 | 13.2 |
| Cu | 0.290 |
| Cr | 9.55 |
| C0r | 3.75 |
| Bore | 0.591 Inch | 15 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| UNSPSC | 31171504 |
| Weight | 0,045 Kg |
| r(min) | 0.6 |
| r min. | 0,6 mm |
| da min. | 19 mm |
| ra(max) | 0.6 |
| Da max. | 31 mm |
| Da(max) | 31 |
| da(min) | 19 |
| ra max. | 0,6 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Oil lub. | 24000 |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Snap Ring | No |
| Width (mm) | 11 |
| Grease lub. | 20000 |
| Bearing No. | 6202 |
| Weight / LBS | 0.107 |
| Product Group | B00308 |
| Cage Material | Steel |
| Inch - Metric | Metric |
| Keyword String | Ball |
| Bearing number | 6202 |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Long Description | 15MM Bore; 35MM Outside Diameter; 11MM Outer Race Diameter; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features |
| Outside Diameter | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Outer Race Width | 0.433 Inch | 11 Millimeter |
| (Refer.)Mass(kg) | 0.045 |
| Manufacturer URL | http://www.koyousa.com |
| Weight / Kilogram | 0.049 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| (Oil) Lubrication Speed | 24000 r/min |
| Manufacturer Item Number | 6202 |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 20000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 3,75 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,65 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



6202 PDF download