- Loyal
- NU1017-M1
NU1017-M1 Bearing | Loyal
| NU1017-M1 interchange FAG NU1017-M1 | |
| NU1017-M1 cross reference FAG NU1017-M1 | |
| NU1017-M1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU1017-M1 |
| E | 118,5 mm |
| F | 96,5 mm |
| d | 85 mm |
| D | 130 mm |
| B | 22 mm |
| m | 1,04 kg / Weight |
| s | 4 mm / Axial displacement facility from central position |
| Size (mm) | 85x130x22 |
| Width (mm) | 22 |
| nB | 4750 1/min |
| nG | 9000 1/min / Limiting speed |
| D1 | 114,8 mm |
| Cr | 93000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 103000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | NU1017-M1 |
| Cur | 13400 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 1,1 mm |
| r1 min | 1 mm |
| ra max | 1 mm |
| db min | 99 mm |
| da min | 90 mm |
| da max | 95 mm |
| Da max | 124 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



NU1017-M1 PDF download