- Loyal
- 6202
6202 Bearing | Loyal
| 6202 interchange NTN 6202 | |
| 6202 cross reference NTN 6202 | |
| 6202 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202 |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| f0 | 12.7 |
| Mass | 0.04 kg |
| Noun | Bearing |
| Bore | 0.591 Inch | 15 Millimeter |
| Weight | 0,045 Kg |
| UNSPSC | 31171504 |
| da min | 19 mm |
| Da max | 31 mm |
| rs min | 0.6 mm |
| ra max | 0.6 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| da max | 20 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| Da max. | 31 mm |
| da min. | 19 mm |
| series: | 62 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Nlim (oil) | 23,000 rpm |
| bore type: | Round |
| Width (mm) | 11 |
| Weight / LBS | 0.1 |
| maximum rpm: | 23000 RPM |
| Nlim (grease) | 19,000 rpm |
| Inch - Metric | Metric |
| closure type: | Open |
| Product Group | B00308 |
| bore diameter: | 15 mm |
| Keyword String | Ball |
| overall width: | 11 mm |
| cage material: | Steel |
| fillet radius: | 0.6 mm |
| Bearing number | 6202 |
| Dynamic load, C | 7.75 kN |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| finish/coating: | Uncoated |
| Static load, C0 | 3.6 kN |
| Manufacturer URL | http://www.snrbearings.com |
| Long Description | 15MM Bore; 35MM Outside Diameter; 11MM Outer Race Diameter; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features |
| Outside Diameter | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Outer Race Width | 0.433 Inch | 11 Millimeter |
| outer ring width: | 11 mm |
| inner ring width: | 11 mm |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| outside diameter: | 35 mm |
| Weight / Kilogram | 0.05 |
| precision rating: | Class 0 |
| Manufacturer Name | NTN |
| maximum rpm (oil): | 23000 rpm |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| snap ring included: | Without Snap Ring |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| internal clearance: | CN |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| static load capacity: | 3600 N |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| maximum rpm (grease): | 19000 rpm |
| Radial clearance class | CN |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Fatigue limit load, Cu | 0.16 kN |
| dynamic load capacity: | 7750 N |
| (Oil) Lubrication Speed | 23 000 r/min |
| Manufacturer Item Number | 6202 |
| Internal Special Features | No |
| manufacturer product page: | Click here |
| (Grease) Lubrication Speed | 19 000 r/min |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| Basic static load rating (C0) | 3,6 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,75 kN |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.37 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 4.39 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 2.61 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 3.68 Hz |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



6202 PDF download