- Loyal
- NU18/670
NU18/670 Bearing | Loyal
| NU18/670 interchange Loyal NU18/670 | |
| NU18/670 cross reference Loyal NU18/670 | |
| NU18/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU18/670 |
| d | 670 mm |
| D | 820 mm |
| B | 69 mm |
| C | 69 mm |
| Fw | 708 mm |
| Weight | 76,6 Kg |
| Size (mm) | 670x820x69 |
| Width (mm) | 69 |
| Bearing number | NU18/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 820 |
| (Grease) Lubrication Speed | 750 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1530 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3750 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



NU18/670 PDF download