- Loyal
- 2313 K + H 2313
2313 K + H 2313 Bearing | Loyal
| 2313 K + H 2313 interchange SKF 2313 K + H 2313 | |
| 2313 K + H 2313 cross reference SKF 2313 K + H 2313 | |
| 2313 K + H 2313 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 2313 K + H 2313 |
| D | 140 mm |
| d | 60 mm |
| B | 48 mm |
| Size (mm) | 140x60x65 |
| Width (mm) | 65 |
| d3 | 85 mm |
| B1 | 65 mm |
| d1 | 60 mm |
| B1 | 65 mm |
| d3 | 85 mm |
| D1 | 119.1 mm |
| B4 | 13.5 mm |
| B4 | 13.5 mm |
| Limiting speed | 6300 r/min |
| Bearing number | 2313 K + H 2313 |
| Reference speed | 9000 r/min |
| ra max. | 2 mm |
| Ba min. | 7 mm |
| Da max. | 128 mm |
| db min. | 72 mm |
| da max. | 85 mm |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 60 |
| Ba - min. | 7 mm |
| ra - max. | 2 mm |
| db - min. | 72 mm |
| da - max. | 85 mm |
| r1,2 min. | 2.1 mm |
| Calculation factor e | 0.37 |
| Da - max. | 128 mm |
| D1 ≈ | 119.1 mm |
| Calculation factor - e | 0.37 |
| r1,2 - min. | 2.1 mm |
| Fatigue load limit - Pu | 1.7 kN |
| Basic dynamic load rating C | 95.6 kN |
| Mass bearing + adapter sleeve | 3.6 kg |
| Basic dynamic load rating - C | 95.6 kN |
| Calculation factor kr | 0.05 |
| Calculation factor Y2 | 2.6 |
| Calculation factor Y1 | 1.7 |
| Calculation factor Y0 | 1.8 |
| Fatigue load limit Pu | 1.66 kN |
| Calculation factor - Y2 | 2.6 |
| Calculation factor - Y1 | 1.7 |
| Calculation factor - kr | 0.05 |
| Calculation factor - Y0 | 1.8 |
| Permissible angular misalignment α | 3 ° |
| Basic static load rating C0 | 32.5 kN |
| Basic static load rating - C0 | 32.5 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



2313 K + H 2313 PDF download