- Loyal
- NU19/670-M1
NU19/670-M1 Bearing | Loyal
| NU19/670-M1 interchange FAG NU19/670-M1 | |
| NU19/670-M1 cross reference FAG NU19/670-M1 | |
| NU19/670-M1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU19/670-M1 |
| C | 103 mm |
| B | 103 mm |
| S | 11,3 mm |
| d | 670 mm |
| F | 731 mm |
| D | 900 mm |
| E | 839 mm |
| D1 | 817 mm |
| r min. | 6 mm |
| Weight | 186 Kg |
| da max | 726 mm |
| db min | 736 mm |
| ra max. | 5 mm |
| r1 min. | 6 mm |
| da min. | 693 mm |
| Da max. | 877 mm |
| ra1 max. | 5 mm |
| Bearing number | NU19/670-M1 |
| Reference speed | – r/min |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| Fatigue load limit (Pu) | 300 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2040 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4250 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



NU19/670-M1 PDF download