- Loyal
- HC6209DDF1h
HC6209DDF1h Bearing | Loyal
| HC6209DDF1h interchange KBC HC6209DDF1h | |
| HC6209DDF1h cross reference KBC HC6209DDF1h | |
| HC6209DDF1h Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HC6209DDF1h |
| D | 85 mm |
| d | 40 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| r | 1 mm |
| Weight | 0.483 Kg |
| Size (mm) | 40x85x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | HC6209DDF1h |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| Basic dynamic load rating (C) | 36,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 22,6 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



HC6209DDF1h PDF download