- Loyal
- HC6208
HC6208 Bearing | Loyal
| HC6208 interchange KBC HC6208 | |
| HC6208 cross reference KBC HC6208 | |
| HC6208 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | HC6208 |
| D | 80 mm |
| d | 40 mm |
| B | 18 mm |
| C | 18 mm |
| r | 1.1 mm |
| Weight | 0.36 Kg |
| Size (mm) | 40x80x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | HC6208 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| (Grease) Lubrication Speed | 8400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 32,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 20 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



HC6208 PDF download