- Loyal
- 62/22
62/22 Bearing | Loyal
| 62/22 interchange KBC 62/22 | |
| 62/22 cross reference KBC 62/22 | |
| 62/22 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 62/22 |
| D | 50 mm |
| d | 22 mm |
| B | 14 mm |
| C | 14 mm |
| r | 1 mm |
| Weight | 0.116 Kg |
| Size (mm) | 22x50x14 |
| Width (mm) | 14 |
| Bearing number | 62/22 |
| Bore Diameter (mm) | 22 |
| Outer Diameter (mm) | 50 |
| (Grease) Lubrication Speed | 14000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,8 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



62/22 PDF download