- Loyal
- 24136EAW33
24136EAW33 Bearing | Loyal
| 24136EAW33 interchange SNR 24136EAW33 | |
| 24136EAW33 cross reference SNR 24136EAW33 | |
| 24136EAW33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 24136EAW33 |
| B | 118 mm |
| e | 0.38 |
| k | 6 mm |
| b | 14.1 mm |
| d | 180,000 mm |
| D | 300,000 mm |
| H | 118,000 mm |
| D1 | 260.4 mm |
| Y2 | 2.66 |
| d2 | 200.8 mm |
| Y0 | 1.74 |
| Y1 | 1.78 |
| Nref | 1,200 rpm |
| Mass | 33.9 kg |
| Nlim | 1,700 rpm |
| da min | 194 mm |
| Da max | 286 mm |
| ra max | 2.5 mm |
| rs min | 3 mm |
| Size (mm) | 180x300x118 |
| Width (mm) | 118,000 |
| Bearing number | 24136EAW33 |
| Static load, C0 | 2,050 kN |
| Dynamic load, C | 1,550 kN |
| Bore Diameter (mm) | 180,000 |
| Outer Diameter (mm) | 300,000 |
| Fatigue limit load, Cu | 123 kN |
| Radial clearance class | CN |
| Number of lubrication holes | 3 |
| Max operating temperature, Tmax | 200 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.43 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 8.67 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 11.33 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 7.14 Hz |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



24136EAW33 PDF download