- Loyal
- NA5916
NA5916 Bearing | Loyal
| NA5916 interchange KOYO NA5916 | |
| NA5916 cross reference KOYO NA5916 | |
| NA5916 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NA5916 |
| d | 80 mm |
| D | 110 mm |
| B | 40 mm |
| C | 40 mm |
| Fw | 90 mm |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 1,09 Kg |
| Size (mm) | 80x110x40 |
| Width (mm) | 40 |
| Bearing number | NA5916 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 114 kN |
| Basic static load rating (C0) | 232 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



NA5916 PDF download