- Loyal
- 33122
33122 Bearing | Loyal
| 33122 interchange SKF 33122 | |
| 33122 cross reference SKF 33122 | |
| 33122 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33122 |
| a | 43.523 mm |
| d | 110 mm |
| D | 180 mm |
| T | 56 mm |
| B | 56 mm |
| C | 43 mm |
| series: | 331 |
| Category | Ball Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 180x110x56 |
| Width (mm) | 56 |
| cup width: | 43 mm |
| cone width: | 56 mm |
| maximum rpm: | 3400 RPM |
| Mass bearing | 5.52 kg |
| flange type: | Non-Flanged Cup |
| closure type: | Open |
| D1 | 999.99 mm |
| d1 | 146.88 mm |
| Product Group | B00152 |
| C1 | 999.99 mm |
| Limiting speed | 3400 r/min |
| assembly type: | Cone & Cup |
| bore diameter: | 110 mm |
| cage material: | Steel |
| Bearing number | 33122 |
| finish/coating: | Uncoated |
| Reference speed | 2600 r/min |
| Dimension series | 3EE |
| Manufacturer Name | SKF |
| outside diameter: | 180 mm |
| Weight / Kilogram | 5.603 |
| db min. | 123 mm |
| Cb min. | 13 mm |
| da max. | 122 mm |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Da max. | 169.5 mm |
| Db min. | 174 mm |
| Da min. | 155 mm |
| Ca min. | 9 mm |
| rb max. | 2 mm |
| ra max. | 2.5 mm |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Db - min. | 174 mm |
| Calculation factor Y | 1.4 |
| r3,4 min. | 2 mm |
| r1,2 min. | 2.5 mm |
| Calculation factor e | 0.43 |
| rb - max. | 2 mm |
| Da - max. | 170 mm |
| da - max. | 121 mm |
| db - min. | 120 mm |
| ra - max. | 2.5 mm |
| Cb - min. | 13 mm |
| Da - min. | 155 mm |
| Ca - min. | 9 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| d1 ≈ | 146.88 mm |
| static load capacity: | 630 kN |
| r3,4 - min. | 2 mm |
| r1,2 - min. | 2.5 mm |
| dynamic load capacity: | 369 kN |
| Calculation factor - Y | 1.4 |
| Calculation factor - e | 0.43 |
| Basic dynamic load rating C | 455 kN |
| operating temperature range: | Maximum of +250 °F |
| Basic dynamic load rating - C | 369 kN |
| Fatigue load limit Pu | 65.5 kN |
| Calculation factor Y0 | 0.8 |
| Fatigue load limit - Pu | 65.5 kN |
| Calculation factor - Y0 | 0.8 |
| Basic static load rating C0 | 630 kN |
| Basic static load rating - C0 | 630 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



33122 PDF download