- Loyal
- 7940CDT
7940CDT Bearing | Loyal
| 7940CDT interchange CYSD 7940CDT | |
| 7940CDT cross reference CYSD 7940CDT | |
| 7940CDT Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7940CDT |
| D | 280 mm |
| d | 200 mm |
| B | 38 mm |
| C | 38 mm |
| 2B | 76 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| Weight | 13,7 Kg |
| Size (mm) | 200x280x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Bearing number | 7940CDT |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 305 kN |
| Basic static load rating (C0) | 490 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



7940CDT PDF download