- Loyal
- 7940 C
7940 C Bearing | Loyal
| 7940 C interchange NSK 7940 C | |
| 7940 C cross reference NSK 7940 C | |
| 7940 C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7940 C |
| D | 280 mm |
| d | 200 mm |
| B | 38 mm |
| C | 38 mm |
| a | 51,2 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| Weight | 6,85 Kg |
| Da max. | 268 mm |
| ra max. | 2 mm |
| r1 min. | 1,1 mm |
| da min. | 212 mm |
| Size (mm) | 200x280x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Bearing number | 7940 C |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| (Oil) Lubrication Speed | 4 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 189 kN |
| Basic static load rating (C0) | 244 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



7940 C PDF download