- Loyal
- 33115A
33115A Bearing | Loyal
| 33115A interchange ZVL 33115A | |
| 33115A cross reference ZVL 33115A | |
| 33115A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33115A |
| B | 37 mm |
| T | 37 mm |
| a | 30 mm |
| C | 29 mm |
| d | 75 mm |
| D | 125 mm |
| Da min | 109 mm |
| da max | 84 mm |
| db min | 84 mm |
| Weight | 1,82 Kg |
| Db min. | 120 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| r1 min. | 2 mm |
| r2 min. | 1,5 mm |
| Da max. | 116 mm |
| Size (mm) | 75x125x37 |
| Width (mm) | 37 |
| Bearing number | 33115A |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 125 |
| Calculation factor (e) | 0,4 |
| Calculation factor (Y) | 1,5 |
| (Oil) Lubrication Speed | 3 800 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 180 kN |
| Basic static load rating (C0) | 275 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



33115A PDF download