- Loyal
- L-1470KK
L-1470KK Bearing | Loyal
| L-1470KK interchange NMB L-1470KK | |
| L-1470KK cross reference NMB L-1470KK | |
| L-1470KK Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L-1470KK |
| D | 14 mm |
| d | 7 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| L | 12,88 mm |
| L1 | 9 mm |
| r min. | 0,15 mm |
| Size (mm) | 7x14x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | L-1470KK |
| Bore Diameter (mm) | 7 |
| Outer Diameter (mm) | 14 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,175 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



L-1470KK PDF download