- Loyal
- L-1150
L-1150 Bearing | Loyal
| L-1150 interchange NMB L-1150 | |
| L-1150 cross reference NMB L-1150 | |
| L-1150 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L-1150 |
| D | 11 mm |
| d | 5 mm |
| B | 3 mm |
| C | 3 mm |
| L | 8,63 mm |
| L1 | 6,4 mm |
| r min. | 0,15 mm |
| Size (mm) | 5x11x3 |
| Width (mm) | 3 |
| Bearing number | L-1150 |
| Bore Diameter (mm) | 5 |
| Outer Diameter (mm) | 11 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,714 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



L-1150 PDF download