- Loyal
- 21314AXK
21314AXK Bearing | Loyal
| 21314AXK interchange NACHI 21314AXK | |
| 21314AXK cross reference NACHI 21314AXK | |
| 21314AXK Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21314AXK |
| C | 35 mm |
| d | 70 mm |
| D | 150 mm |
| B | 35 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| Weight | 3,3 Kg |
| Size (mm) | 70x150x35 |
| Width (mm) | 35 |
| Bearing number | 21314AXK |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| Calculation factor (e) | 0,28 |
| (Oil) Lubrication Speed | 6000 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,39 |
| Calculation factor (Y1) | 2,45 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 305 kN |
| Basic static load rating (C0) | 268 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



21314AXK PDF download