- Loyal
- 21311 EKW33+H311
21311 EKW33+H311 Bearing | Loyal
| 21311 EKW33+H311 interchange ISB 21311 EKW33+H311 | |
| 21311 EKW33+H311 cross reference ISB 21311 EKW33+H311 | |
| 21311 EKW33+H311 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21311 EKW33+H311 |
| D | 120 mm |
| d | 50 mm |
| B | 29 mm |
| C | 29 mm |
| K | 3 mm |
| B1 | 45 mm |
| Weight | 1,95 Kg |
| Size (mm) | 50x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| Bearing number | 21311 EKW33+H311 |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5738 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 153 kN |
| Basic static load rating (C0) | 163 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



21311 EKW33+H311 PDF download