- Loyal
- 21311
21311 Bearing | Loyal
| 21311 interchange NTN 21311 | |
| 21311 cross reference NTN 21311 | |
| 21311 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21311 |
| D | 120 mm |
| d | 55 mm |
| B | 29 mm |
| C | 29 mm |
| Weight | 1,71 Kg |
| r min. | 2 mm |
| da min. | 65 mm |
| Da max. | 110 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 29 |
| Product Group | B04311 |
| Bearing number | 21311 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Calculation factor (e) | 0,25 |
| (Oil) Lubrication Speed | 4 800 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,63 |
| Calculation factor (Y1) | 2,69 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3 700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 145 kN |
| Basic static load rating (C0) | 163 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



21311 PDF download