- Loyal
- LF-940ZZ
LF-940ZZ Bearing | Loyal
| LF-940ZZ interchange NMB LF-940ZZ | |
| LF-940ZZ cross reference NMB LF-940ZZ | |
| LF-940ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LF-940ZZ |
| D | 9 mm |
| d | 4 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| L | 7,93 mm |
| C1 | 1 mm |
| D1 | 10,3 mm |
| L1 | 5,2 mm |
| r min. | 0,1 mm |
| Size (mm) | 4x9x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | LF-940ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 4 |
| Outer Diameter (mm) | 9 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,641 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



LF-940ZZ PDF download