- Loyal
- 33024/DFC250
33024/DFC250 Bearing | Loyal
| 33024/DFC250 interchange ISB 33024/DFC250 | |
| 33024/DFC250 cross reference ISB 33024/DFC250 | |
| 33024/DFC250 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33024/DFC250 |
| D | 180 mm |
| d | 120 mm |
| T | 96 mm |
| Weight | 8,65 Kg |
| Size (mm) | 120x180x96 |
| Width (mm) | 96 |
| Bearing number | 33024/DFC250 |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3060 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 485,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1058,4 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



33024/DFC250 PDF download