- Loyal
- NCF28/670-V
NCF28/670-V Bearing | Loyal
| NCF28/670-V interchange NKE NCF28/670-V | |
| NCF28/670-V cross reference NKE NCF28/670-V | |
| NCF28/670-V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NCF28/670-V |
| S | 8 mm |
| d | 670 mm |
| D | 820 mm |
| E | 783 mm |
| B | 88 mm |
| C | 88 mm |
| d1 | 724 mm |
| D1 | 772 mm |
| Weight | 97,5 Kg |
| r1 min. | 4 mm |
| r2 min. | 4 mm |
| r3 min. | 4 mm |
| r4 min. | 4 mm |
| Size (mm) | 670x783x88 |
| Width (mm) | 88 |
| Bearing number | NCF28/670-V |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 783 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1967 kN |
| Basic static load rating (C0) | 5416 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



NCF28/670-V PDF download