- Loyal
- LJ9.1/2
LJ9.1/2 Bearing | Loyal
| LJ9.1/2 interchange RHP LJ9.1/2 | |
| LJ9.1/2 cross reference RHP LJ9.1/2 | |
| LJ9.1/2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJ9.1/2 |
| D | 384,175 mm |
| d | 241,3 mm |
| B | 50,8 mm |
| C | 50,8 mm |
| Weight | 22,7 Kg |
| Size (mm) | 241.3x384.175x50.8 |
| Width (mm) | 50,8 |
| Bearing number | LJ9.1/2 |
| Bore Diameter (mm) | 241,3 |
| Outer Diameter (mm) | 384,175 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 287 kN |
| Basic static load rating (C0) | 346 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



LJ9.1/2 PDF download