- Loyal
- LJ8.1/2
LJ8.1/2 Bearing | Loyal
| LJ8.1/2 interchange RHP LJ8.1/2 | |
| LJ8.1/2 cross reference RHP LJ8.1/2 | |
| LJ8.1/2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJ8.1/2 |
| D | 355,6 mm |
| d | 215,9 mm |
| B | 50,8 mm |
| C | 50,8 mm |
| Weight | 21,1 Kg |
| Size (mm) | 215.9x355.6x50.8 |
| Width (mm) | 50,8 |
| Bearing number | LJ8.1/2 |
| Bore Diameter (mm) | 215,9 |
| Outer Diameter (mm) | 355,6 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 263 kN |
| Basic static load rating (C0) | 292 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



LJ8.1/2 PDF download