  • ZKLN80130-2Z
ZKLN80130-2Z Bearing | Loyal
ZKLN80130-2Z interchange INA ZKLN80130-2Z
ZKLN80130-2Z cross reference INA ZKLN80130-2Z
ZKLN80130-2Z Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: ZKLN80130-2Z
D 130 mm
d 80 mm
B 45 mm
C 45 mm
d1 105 mm
Bore 3.15 Inch | 80 Millimeter
Noun Bearing
Width 1.772 Inch | 45 Millimeter
UNSPSC 31171531
r min. 0,6 mm
Weight 2,7 Kg
r1 min. 0,6 mm
Category Angular Contact Ball Bearing
Snap Ring No
Size (mm) 80x130x45
Inventory 0.0
Enclosure 2 Metal Shields
Angle (?) 60 °
Width (mm) 45
Flush Ground No
Weight / LBS 5.95247
Inch - Metric Metric
Product Group B00152
Contact Angle 60 Degree
Cage Material Plastic
Bearing number ZKLN80130-2Z
Keyword String Angular Contact
Other Features With Fixing Holes
Rolling Element Ball Bearing
Precision Class ABEC 1 | ISO P0
Manufacturer URL http://www.ina.com
Outside Diameter 5.118 Inch | 130 Millimeter
Long Description 80MM Bore; 130MM Outside Diameter; 45MM Width; 2 Metal Shields; No Flush Ground; Ball Bearing; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; C0-Medium; Plastic Cage; 60 Degree;