  • ZKLN60110-2Z
ZKLN60110-2Z Bearing | Loyal
ZKLN60110-2Z interchange INA ZKLN60110-2Z
ZKLN60110-2Z cross reference INA ZKLN60110-2Z
ZKLN60110-2Z Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: ZKLN60110-2Z
D 110 mm
d 60 mm
B 45 mm
C 45 mm
d1 85 mm
Bore 2.362 Inch | 60 Millimeter
Noun Bearing
Width 1.772 Inch | 45 Millimeter
Weight 2,2 Kg
UNSPSC 31171531
r min. 0,6 mm
r1 min. 0,6 mm
Category Angular Contact Ball Bearing
Size (mm) 60x110x45
Inventory 0.0
Enclosure 2 Metal Shields
Snap Ring No
Angle (?) 60 °
Width (mm) 45
Weight / LBS 4.85016
Flush Ground No
Product Group B00152
Inch - Metric Metric
Contact Angle 60 Degree
Cage Material Plastic
Keyword String Angular Contact
Other Features With Fixing Holes
Bearing number ZKLN60110-2Z
Precision Class ABEC 1 | ISO P0
Rolling Element Ball Bearing
Outside Diameter 4.331 Inch | 110 Millimeter
Manufacturer URL http://www.ina.com
Long Description 60MM Bore; 110MM Outside Diameter; 45MM Width; 2 Metal Shields; No Flush Ground; Ball Bearing; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; C0-Medium; Plastic Cage; 60 Degree;