- Loyal
- LNR-1680KK
LNR-1680KK Bearing | Loyal
| LNR-1680KK interchange NMB LNR-1680KK | |
| LNR-1680KK cross reference NMB LNR-1680KK | |
| LNR-1680KK Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LNR-1680KK |
| D | 16 mm |
| d | 8 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| L | 14,18 mm |
| D2 | 0,008 mm |
| L1 | 9,68 mm |
| C2 | 18,2 mm |
| r min. | 0,2 mm |
| Size (mm) | 8x16x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | LNR-1680KK |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,606 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



LNR-1680KK PDF download