- Loyal
- M6314ZZ
M6314ZZ Bearing | Loyal
| M6314ZZ interchange KOYO M6314ZZ | |
| M6314ZZ cross reference KOYO M6314ZZ | |
| M6314ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | M6314ZZ |
| D | 150 mm |
| d | 70 mm |
| B | 35 mm |
| C | 35 mm |
| r min. | 2.1 mm |
| Weight | 2.65 Kg |
| da max | 89 mm |
| Da max. | 139 mm |
| ra max. | 2 mm |
| da min. | 81 mm |
| Size (mm) | 70x150x35 |
| Width (mm) | 35 |
| Bearing number | M6314ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 115 kN |
| Basic static load rating (C0) | 102 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



M6314ZZ PDF download