- Loyal
- NU2214 ET
NU2214 ET Bearing | Loyal
| NU2214 ET interchange NSK NU2214 ET | |
| NU2214 ET cross reference NSK NU2214 ET | |
| NU2214 ET Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2214 ET |
| C | 31 mm |
| d | 70 mm |
| D | 125 mm |
| B | 31 mm |
| Fw | 83,5 mm |
| Weight | 1,49 Kg |
| r min. | 1,5 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| rb max. | 1,5 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| da min. | 78 mm |
| Size (mm) | 70x125x31 |
| Width (mm) | 31 |
| Bearing number | NU2214 ET |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 125 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4 500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 156 kN |
| Basic static load rating (C0) | 194 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



NU2214 ET PDF download