- Loyal
- NU222-E-TVP3
NU222-E-TVP3 Bearing | Loyal
| NU222-E-TVP3 interchange NKE NU222-E-TVP3 | |
| NU222-E-TVP3 cross reference NKE NU222-E-TVP3 | |
| NU222-E-TVP3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU222-E-TVP3 |
| C | 38 mm |
| S | 1,5 mm |
| d | 110 mm |
| F | 132,5 mm |
| D | 200 mm |
| B | 38 mm |
| Weight | 4,9 Kg |
| r4 min. | 2,1 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| r3 min. | 2,1 mm |
| Size (mm) | 110x200x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Bearing number | NU222-E-TVP3 |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| Basic dynamic load rating (C) | 328 kN |
| Basic static load rating (C0) | 368 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



NU222-E-TVP3 PDF download