- Loyal
- 619/670-MA
619/670-MA Bearing | Loyal
| 619/670-MA interchange NKE 619/670-MA | |
| 619/670-MA cross reference NKE 619/670-MA | |
| 619/670-MA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 619/670-MA |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 103 mm |
| C | 103 mm |
| Weight | 185 Kg |
| r1 min. | 6 mm |
| r2 min. | 6 mm |
| Size (mm) | 670x900x103 |
| Width (mm) | 103 |
| Bearing number | 619/670-MA |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| Basic dynamic load rating (C) | 669 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1456 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



619/670-MA PDF download