- Loyal
- 619/670 MA
619/670 MA Bearing | Loyal
| 619/670 MA interchange SKF 619/670 MA | |
| 619/670 MA cross reference SKF 619/670 MA | |
| 619/670 MA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 619/670 MA |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 103 mm |
| Size (mm) | 900x670x103 |
| Width (mm) | 103 |
| Mass bearing | 192 kg |
| D1 | 825 mm |
| d1 | 745 mm |
| Limiting speed | 1000 r/min |
| Bearing number | 619/670 MA |
| Reference speed | 1200 r/min |
| ra max. | 5 mm |
| Da max. | 877 mm |
| Bore Diameter (mm) | 900 |
| da min. | 693 mm |
| Outer Diameter (mm) | 670 |
| Da - max. | 877 mm |
| ra - max. | 5 mm |
| r1,2 min. | 6 mm |
| da - min. | 693 mm |
| d1 ≈ | 745 mm |
| D1 ≈ | 825 mm |
| r1,2 - min. | 6 mm |
| Basic dynamic load rating C | 676 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 676 kN |
| Fatigue load limit Pu | 22.4 kN |
| Calculation factor kr | 0.02 |
| Calculation factor f0 | 17 |
| Calculation factor - f0 | 17 |
| Calculation factor - kr | 0.02 |
| Fatigue load limit - Pu | 22.4 kN |
| Basic static load rating C0 | 1500 kN |
| Basic static load rating - C0 | 1500 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



619/670 MA PDF download