- Loyal
- 619/670
619/670 Bearing | Loyal
| 619/670 interchange Loyal 619/670 | |
| 619/670 cross reference Loyal 619/670 | |
| 619/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 619/670 |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 103 mm |
| C | 103 mm |
| Weight | 187 Kg |
| Size (mm) | 670x900x103 |
| Width (mm) | 103 |
| Bearing number | 619/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| (Grease) Lubrication Speed | 558 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 673 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1450 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



619/670 PDF download