- Loyal
- NU2224-E-TVP2
NU2224-E-TVP2 Bearing | Loyal
| NU2224-E-TVP2 interchange FAG NU2224-E-TVP2 | |
| NU2224-E-TVP2 cross reference FAG NU2224-E-TVP2 | |
| NU2224-E-TVP2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2224-E-TVP2 |
| E | 195,5 mm |
| F | 143,5 mm |
| d | 120 mm |
| D | 215 mm |
| B | 58 mm |
| m | 8,38 kg / Weight |
| s | 4,5 mm / Axial displacement facility from central position |
| Size (mm) | 120x215x58 |
| Width (mm) | 58 |
| nB | 2550 1/min |
| nG | 3750 1/min / Limiting speed |
| D1 | 187,8 mm |
| Cr | 530000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 610000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | NU2224-E-TVP2 |
| Cur | 104000 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 2,1 mm |
| r1 min | 2,1 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| db min | 146 mm |
| da min | 132 mm |
| da max | 141 mm |
| Da max | 203 mm |
| ra1 max | 2,1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



NU2224-E-TVP2 PDF download