- Loyal
- NU2224
NU2224 Bearing | Loyal
| NU2224 interchange KOYO NU2224 | |
| NU2224 cross reference KOYO NU2224 | |
| NU2224 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2224 |
| C | 58 mm |
| d | 120 mm |
| D | 215 mm |
| B | 58 mm |
| B2 | - |
| Cu | 61.2 |
| Ew | - |
| d1 | - |
| B1 | - |
| Cr | 434 |
| Fw | 143.5 mm |
| C0r | 492 |
| r min. | 2.1 mm |
| Weight | 8.56 Kg |
| r(min) | 2.1 |
| da(min) | - |
| db(min) | 131 |
| db(max) | 141 |
| dc(min) | - |
| r1(min) | 2.1 |
| dd(min) | - |
| Da(max) | 204 |
| Db(max) | - |
| Db(min) | - |
| r1 min. | 2.1 mm |
| ra(max) | 2 |
| rb(max) | 2 |
| Oil lub. | 3400 |
| Size (mm) | 120x215x58 |
| Width (mm) | 58 |
| Grease lub. | 2600 |
| Bearing No. | NU2224 |
| Bearing number | NU2224 |
| (Refer.)Mass(kg) | 8.56 |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2600 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 492 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 367 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



NU2224 PDF download